Fargo Small Double Bed (4ft)
£495.00
This stately design of child’s bed is now available in an equally stately larger size. The Fargo small double child’s bed will majestically last through childhood and on to the guest bedroom, and is crafted using traditional and strong mortice and tenon joints to ensure longevity. The sturdy Fargo bed is available in a range of sophisticated and durable paint finishes, and we’ve even designed coordinating Fargo bedroom furniture to complete the perfect classic child’s room. Built to last, and designed to be cherished.
1 in stock
Description
| Included in the price | Bed with wooden slatted base |
| Delivery | FREE Standard delivery on this item |
| Material | Solid Hardwoods and composite panels |
| Mattress Base | Wooden slatted |
| Finish | Available in Ivory White, Farleigh Grey and Painswick Blue |
| Dimensions | L 202cm x W 129cm x H 99cm. |
| Mattress Size | Adult Small Double 190cm x 120cm (6’3″ x 4ft). Sold separately |
| Assembly | Self Assembly |
| Safety Standard | Finishes tested to meet BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Weight | 49 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |











Reviews
There are no reviews yet.