Fargo Small Double Bed (4ft)
£495.00
This stately design of bed in an equally stately larger size. It will majestically last through childhood and on to the guest bedroom and uses traditional and strong mortice and tenon joints to ensure longevity. It is available in a range of sophisticated paint finishes and with matching furniture to complete the perfect bedroom.
4 in stock
Description
| Included in the price | Bed with wooden slatted base |
| Delivery | FREE Standard delivery on this item. We recommend a 2 man delivery. |
| Material | Solid Hardwoods and composite panels |
| Mattress Base | Wooden slatted |
| Finish | Available in Ivory White, Farleigh Grey and Painswick Blue |
| Dimensions | L 202cm x W 129cm x H 99cm. |
| Mattress Size | Adult Small Double 190cm x 120cm (6’3″ x 4ft). Sold separately |
| Assembly | Self Assembly |
| Safety Standard | Finishes tested to meet BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Weight | 49 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |

















Reviews
There are no reviews yet.