Classic Beech Bunk Bed
£499.00
Our Classic Beech Bunk Beds are made from solid beech hardwood as opposed to pine (which is a soft wood with knots). They are undeniably strong and durable providing many years of confident service. The beechwood substrate also provides a good foundation for a lovely paint finish – and there aren’t the problems of “knot bleeding” and discolouration you get over time with painted pine.
Out of stock
Description
| Material | Solid beech + composite decorative end panels |
| Mattress Base | Wooden slatted |
| Finish | Available in Pure White |
| Dimensions | L 202cm x W 99cm x H 160cm. Width with ladder 101cm |
| Mattress Size | Adult Single 190cm x 90cm (6’3″ x 3ft). Sold separately. |
| Upper Bunk Mattress | Max thickness 20cm |
| Ladder | Can be positioned at either end of the bed |
| Converts to | Two full size single beds |
| Assembly | Self Assembly |
| Recommended age | Upper bunk suitable for age 6+ |
| Safety Standard | Designed to meet BS EN 747 Finishes tested to BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Weight | 86 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |

















Reviews
There are no reviews yet.