Classic Beech Bunk Bed
£499.00
Our Classic Beech Bunk Beds are made from solid beech hardwood (no soft, knotty painted pine in sight!) They are undeniably strong and durable, and have been safety tested by our experts. Featured here in our lovely soft Dove Grey paint, they are also available in Pure White. Once the sharing phase is over, these bunk beds split down into two full size singles; ideal for a spare room. So, if you’re looking for a classic bunk bed, with exceptional specification, we think you may have just have discovered it!
Out of stock
Description
| Material | Solid beech + composite decorative end panels |
| Mattress Base | Wooden slatted |
| Finish | Available in Pure White or Dove Grey |
| Dimensions | L 202cm x W 99cm x H 160cm. Width with ladder 101cm |
| Mattress Size | Adult Single 190cm x 90cm (6’3″ x 3ft). Sold separately. |
| Upper Bunk Mattress | Max thickness 20cm |
| Ladder | Can be positioned at either end of the bed |
| Converts to | Two full size single beds |
| Assembly | Self Assembly |
| Recommended age | Upper bunk suitable for age 6+ |
| Safety Standard | Designed to meet BS EN 747 Finishes tested to BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Weight | 86 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |

















Reviews
There are no reviews yet.