Classic Beech Daybed with Storage+Sleepover Trundle
£1,050.00
Our space saving Classic Beech day bed with hideaway storage and sleepover trundle bed, is crafted from a solid Beech hardwood frame (no soft, knotty painted pine in sight!)
Featured here in our versatile Pure White durable painted finish, the sturdy children’s storage day bed is also available in Dove Grey for a modern or traditional bedroom, and with gentle slatted detailing on the ends, the timeless design will seamlessly tie in to any interior scheme.
The high rail at the back of the bed allows it to easily be set up as a sofa or daybed with scatter cushions during the day, or as a single bed for night time, making it an ideal option for a guest room as well as a child’s bedroom.
The clever space saving roll out trundle on multidirectional castors, pulls out completely independently from the bed frame, providing huge storage space and, with the addition of a trundle mattress, instantly turns into a sleepover bed for those extra guests.
Description
| What is included? | Full size single bed with wooden slatted base, Trundle storage & sleepover bed with solid base |
| What are the benefits? | Solid wood high quality bed frame with mortice and tenon joints Solid wood slatted mattress base for strength Full size adult single bed Integrated roll out trundle with flat base for storage or mattress Storage & sleepover bed A range of coordinating bedroom furniture available Beautiful & durable paint finish in our signature range of colours |
| What is it made from? | Solid Hardwoods, Softwoods and composite panels |
| What size is the bed? | L202cm x W100cm x H99cm |
| Mattress size? | Full adult size single: 190cm x 90cm (6’3″x3′) Sold separately. |
| What size is the trundle? | L187cm x W81cm x H33cm |
| Trundle mattress size? | L183cm x 76cm x 14cm. Sold separately. |
| Easy assembly? | Simple Self Assembly in approximately 30 minutes |
| Safety Standards? | Finishes tested to BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Classic Trundle Bed
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Open Coil Single Bed Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Pocket Sprung Single Bed Mattress
| Weight | 21 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Classic Beech Daybed
| Weight | 41 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Open Coil Trundle Mattress
| Weight | 13 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
You may also like…
-
- Out of Stock
- Classic Beech Bunk Bed with Storage+Sleepover Trundle
- £1,669.00
- Read more
-
-
- Out of Stock
- Classic Beech Bed with Storage+Sleepover Trundle
- From: £345.00
- Read more
-




















Reviews
There are no reviews yet.