- View Cart "The EDIT Bunk Bed with Storage+Sleepover Trundle" cannot be added to your cart. There is not enough stock of "High Bed Open Coil Mattress" (4 in stock, 3 in your cart).
Pocket Sprung Small Double Mattress
£385.00
Our high quality Pocket Sprung Mattress designed to fit our small double bed is a high quality mattress with 810 individual springs, each sewn into pockets to hold their position. The mattress is hand tufted with flag stitch sewn handles for easy manoeuvrability, and is hand crafted here in rural Wiltshire. With a 100% cotton cover, it’s lovely and breathable too; the ideal basis for happy dreaming! All our mattresses come with a 5 year guarantee, so that you can be reassured of a great night’s sleep.
Description
| Dimensions | Small Double size – 190cm x 121cm |
| Mattress Depth | 20 cm |
| Mattress Type | “1000 count” sprung – 810 individual springs |
| Construction | Each spring sewn into pockets to hold in position |
| Cover | 100% Cotton cover |
| Tufting | Keeps upholstery layers in place |
| Side Stitching | To help maintain shape |
| Handles | Strong Flag-stitched handles to help with turning |
| Weight | 30 kg |
| Firmness | Medium |
| Country | Hand Made in Wiltshire, UK |
| Care | Turn over and rotate regularly |
Additional information
| Weight | 28 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |











Reviews
There are no reviews yet.