High Bed Pocket Sprung Mattress
£265.00
Our High Bed Pocket Sprung Mattress is a high quality mattress with 608 individual springs, each sewn into pockets. The mattress is hand tufted and hand crafted in rural Wiltshire. Designed to fit neatly atop our high sleeper and top bunk beds, it’s specified to safety standards, and so is just 15cm thick, but with all the comfort of a regular sized mattress. With a 100% cotton cover, it’s lovely and breathable too; the ideal basis for happy dreaming! All our mattresses come with a 5 year guarantee, so that you can be reassured of a great night’s sleep.
Description
| Dimensions | Full Single size – 190cm x 91m |
| Mattress Depth | 15cm – can be used on High Beds |
| Mattress Type | “1000 count” sprung – 608 individual springs |
| Construction | Each spring sewn into pockets to hold in position |
| Cover | 100% Cotton cover |
| Tufting | Keeps upholstery layers in place |
| Side Stitching | To help maintain shape |
| Weight | 21 kg |
| Firmness | Medium-Firm |
| Country | Hand Made in Wiltshire, UK |
| Care | Turn over and rotate regularly |
Additional information
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |















Reviews
There are no reviews yet.