Classic Beech High Sleeper Bed with Full Length Desk Chest and Storage Bookcase
£1,035.00
This sturdy and smart, modern high sleeper loft bed offers sleep, study and storage solutions all rolled into one. The loft bed frame is crafted from solid Beech hardwood (no soft, knotty Pine in sight!) It’s designed to last throughout the years and is finished in a durable and non toxic Pure White paint.The ladder is fixed vertically against the frame, providing a sleeping solution for even the most compact child’s room, and offers hand grips along the sides for a safe and easy climb. Making the most of the space underneath the high bed, there is a full length desk; perfect for studying and crafting. A storage unit features cubby holes; ideal for stashing away toys, clothes or keepsakes, and the round natural Beech feet tie the look together. For even more storage space, included in this bundle is a three drawer chest with ergonomic hand cut outs for ease of use. Designed to sit neatly under the bed, the freestanding storage furniture can also be used wherever else you choose, and because it is all built to last beyond the childhood years, it can even be moved into another room completely, once the little one has flown the nest!
Description
| What is included? | Solid beech hardwood High Bed frame Solid hardwood slatted Mattress Base Full length desk Storage bookcase Three drawer chest |
| What is it made from? | Solid hardwood bed frame, rails and ladder Responsibly sourced hardwoods. Composite panels. |
| What are the benefits? | Hardwoods for improved performance and strength Also for superior and more durable paint finish Ladder with wide treads – can be positioned at either end Slatted mattress base allows mattress to breathe Full length desk for studying and crafting Chest of drawers for extra storage Storage Bookcase / gaming table |
| What size is the bed? | L 208cm x D 103cm x H186cm |
| What size is the mattress | Continental Adult Single 190cm x 90cm. Not supplied High Bed Mattress – no more than 15cm / 6″ thick |
| What size is the storage? | W 69cm x H70cm x D40cm |
| What size is the chest of drawers? | W69cm x H73cm x D40cm |
| How is it assembled? | Minimal self assembly in approx 1 hour |
| Recommended age | Upper bunk suitable for age 6+ years |
| What safety standards? | Designed to meet BS EN 747 (2012) Paint tested to meet BSEN 71 Part 3 (Toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
3 Drawer Chest with beech feet
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Classic Beech High Sleeper
| Weight | 71 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Storage Bookcase
| Weight | 19 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
200 cm High Bed Open Coil Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Full Length Desk - Con
| Weight | 14 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |













Reviews
There are no reviews yet.