- View cart You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart.
THE EDIT Bunk Bed
£1,815.00
The Edit is a pared back, high quality modern bunk bed made from a sturdy solid beech frame for strength and a superior paint finish. The curved edges create a soft, retro style, and the bunk bed itself can be easily converted into two full size single beds. A highly versatile bunk bed that has a range of coordinating furniture available to complete their room.
Description
| What is included? | Bunk Bed with white painted frame and end panels, assembled ladder, slatted mattress bases x2 |
| What is it made from? | Solid beech hardwood end frames bed rails and ladder, and composite panels |
| What are the benefits? | Solid beech slatted mattress base; strong and durable, allowing mattress to breath Solid beech hardwood frame for durability, strength and longevity, and a base for a superior paint finish Lean-to ladder which comes assembled, and can be positioned at either end of the bed Ladder has wide treads to make it easier to climb Separates into two full size single beds Modern curved edge design |
| Recommended age? | Upper bunk suitable for age 6+ |
| What size is the bed? | L 200cm x W 99cm x H 162cm. Width with ladder 150cm |
| What size mattress is required? | Adult Single 190cm x 90cm (6’3″ x 3ft). Sold separately.High Bed Safety Mattress for the upper bunk – maximum thickness should be 15cm. |
| How is it assembled? | Minimal self assembly in approximately 30 minutes |
| Any Safety Standards? | Designed to meet BS EN 747 (2012) Finishes tested to BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
The Edit Bunk Bed
| Weight | 89 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Open Coil Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Classic Trundle Bed
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Pocket Sprung Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Open Coil Trundle Mattress
| Weight | 13 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
You may also like…
-
- The EDIT Desk
- £199.00
- Add to cart






















Reviews
There are no reviews yet.