THE EDIT Bunk Bed
£1,815.00
The Edit is a pared back, high quality modern bunk bed made from a sturdy solid beech frame for strength and a superior paint finish. The curved edges create a soft, retro style, and the ladder and end panels provide a pop of pillar box red for a splash of colour. A highly versatile bunk bed that can be easily converted into two full size single beds, it also has a range of coordinating furniture available to complete their room.
Description
| What is included? | Bunk Bed with white painted frame and contrasting end panels, assembled ladder, slatted mattress bases x2 |
| What is the bunk bed made from? | Solid beech hardwood end frames, bed rails and ladder, and composite panels |
| What are the benefits? | Wooden slatted mattress base; strong and durable, allowing mattress to breath Solid beech hardwood frame for durability, strength and longevity, and a base for a superior paint finish Solid lean-to ladder, which an be positioned at either end of the bed Wide treads to make it easier to climb Converting bunk bed: Separates into two full size single beds Modern curved edge design |
| Recommended age? | Upper bunk suitable for age 6+ |
| What size is the bunk bed? | L 200cm x W 99cm x H 162cm. Width with ladder 150cm |
| What size mattress is needed? | Adult Single 190cm x 90cm (6’3″ x 3ft). Sold separately. High Bed Safety Mattress for the upper bunk – maximum thickness should be 15cm. |
| How easy is it to assemble? | Minimal self assembly in approximately 30 minutes |
| Safety Standards? | Designed to meet BS EN 747 (2012) Finishes tested to BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
THE EDIT Bunk Bed
| Weight | 89 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Open Coil Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Classic Trundle Bed
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Pocket Sprung Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Open Coil Trundle Mattress
| Weight | 13 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
You may also like…
-
- The EDIT Single Bed
- £1,140.00
- Add to cart
-
- The EDIT Desk
- £199.00
- Add to cart


















Reviews
There are no reviews yet.