Pocket Sprung Single Bed Mattress
£300.00
Our high quality Pocket Sprung Mattress for a full size single bed is a high quality mattress with 608 individual springs, each sewn into pockets. The mattress is hand tufted with flag stitch sewn handles, and is hand crafted here in rural Wiltshire. With a 100% cotton cover, it’s lovely and breathable too; the ideal basis for happy dreaming! All our mattresses come with a 5 year guarantee, so that you can be reassured of a great night’s sleep.
8 in stock
Description
| Dimensions | Full Single size – 190cm x 91cm |
| Mattress Depth | 20 cm |
| Mattress Type | “1000 count” sprung – 608 individual springs |
| Construction | Each spring sewn into pockets to hold in position |
| Cover | 100% Cotton cover |
| Tufting | Keeps upholstery layers in place |
| Side Stitching | To help maintain shape |
| Handle | Strong Falg Stitch sewn handles |
| Weight | 22 kg |
| Firmness | Medium |
| Country | Hand Made in Wiltshire, UK |
| Care | Turn over and rotate regularly |
Additional information
| Weight | 21 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |











Reviews
There are no reviews yet.