Fargo High Sleeper Loft Bed with Futon and Storage Desk
£1,905.00
The ideal balance of work, rest and play, the rock solid Fargo high sleeper with futon and storage desk is a front runner when it comes to top quality, space saving elevated beds for children’s rooms.This clever Fargo loft bed features a solid wood full adult sized single bed frame for sleeping amongst the stars, a comfy fold out futon mattress and frame for lounging and sleepovers, as well as a storage desk for serious studies and book collections. Featured here in our exclusive Ivory White durable paint finish, this range is available in a lovely palette of colours designed to tie in with your interior schemes.Add a storage bookcase or solid beech chair to complete their space. We make designing safe beds a priority, so you can rest assured in the knowledge that this bed has been through rigorous testing, so that you know it’s as safe as can be, and sturdy to boot! So, if you’re looking for a high quality high sleeper bed, this smart Fargo bed is a clear winner for children’s rooms.
Description
| What is included? | Solid hardwood High Bed frame Solid hardwood slatted Mattress Base Lean-to ladder with wide treads. Futon chair – folds out as a bed Desk with large storage cubby holes |
| What is it made from? | Solid hardwood bed frame, rails and ladder Responsibly sourced hardwoods. Composite panels |
| What are the benefits? | Hardwoods for improved performance and strength Also for superior and more durable paint finish Storage desk can be fitted any which way at either end Comfortable futon chair folds out as sleepover solution Lean-to ladder – can be positioned at either end Ladder has wide treads – easy to climb and kind to feet Slatted mattress base allows mattress to breathe |
| What size is the bed? | L 200 cm W 100 cm H 169 cm. Width with ladder 169 cm |
| What size is the desk? | L 93cm D 60 cm H 73cm |
| Size of futon unfolded? | L 190 cm W 80 cm Height approx 30cm to mattress top |
| Size of mattress? | Adult single 190 cm x 90 cm. Sold separately High bed safety mattress. Maximum thickness 15 cm. |
| How is it assembled? | Minimal self assembly in approx 60 minutes |
| Recommended age? | Upper bunk suitable for age 6+ years |
| Safety Standards? | Designed to meet BS EN 747 (2012) Paint tested to meet BSEN 71 Part 3 (Toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo High Sleeper
| Weight | 71 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Storage Desk
| Weight | 22 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Futon Chair
| Weight | 21 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Pocket Sprung Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Small Storage Bookcase
| Weight | 15 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Open Coil Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Ladderback Chair
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Hook-on Hanging Shelf
| Weight | 3.5 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
You may also like…
-
- Out of Stock
- Fargo 3 + 2 Chest of Drawers
- £650.00
- Read more
-
-
- Out of Stock
- Fargo Combination Wardrobe
- £950.00
- Read more
-
-
- Out of Stock
- Fargo 2 + 2 Chest of Drawers
- £550.00
- Read more
-




















Reviews
There are no reviews yet.