Fargo High Sleeper with Futon, Bookcase & Corner Desk
£1,535.00
The Fargo high sleeper loft bed is a nifty high quality hardwood bunk with a full length desk and moveable bookcase underneath. – The space saving bed is sturdy and strong with mortice and tenon jointing as well as a sustainably sourced beech frame. Featuring tongue and groove panelling in the ends, this high sleeper bed is a Little Folks Furniture design classic that your children will be sure to love. All of our high sleeper loft beds are created by us, built to last and designed to be cherished.
Description
| What is included? | Solid hardwood High Bed frame Solid hardwood slatted Mattress Base Lean-to ladder with wide treads. Large corner desk for studying, that will fit at either end Storage bookcase for study books and notes Fold out futon chair bed with proper, tufted mattress |
| What is it made from? | Solid hardwood bed frame, rails and ladder Responsibly sourced hardwoods. Composite panels |
| What are the benefits? | Hardwoods for improved performance and strength Also for superior and more durable paint finish Corner desk that can be fitted at either end Lean-to ladder – can be positioned at either end Ladder has wide treads – easy to climb and kind to feet Slatted mattress base allows mattress to breathe Sleepover fold out futon bed with mattresss |
| What size is the bed? | L 200 cm W 100 cm H 169 cm. Width with ladder 169 cm |
| What size is the desk? | L 197cm W 43 cm |
| What size is the bookcase? | L65cm D29cm H62cm |
| What size is the futon? | L 190cm x W 76cm x H 30cm (unfolded) |
| What size mattress? | Adult single 190 cm x 90 cm. Sold separately High bed safety mattress. Maximum thickness 15 cm. Futon mattress: 190cm x 72cm |
| How is it assembled? | Minimal self assembly in approx 30 minutes |
| Recommended age? | Upper bunk suitable for age 6+ years |
| Safety Standards? | Designed to meet BS EN 747 (2012) Paint tested to meet BSEN 71 Part 3 (Toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Pocket Sprung Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Corner Desk
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Futon Chair
| Weight | 21 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo Small Storage Bookcase
| Weight | 15 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Open Coil Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Fargo High Sleeper
| Weight | 71 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
You may also like…
-
- Out of Stock
- Fargo High Sleeper Loft Bed with Full Length Desk
- £1,560.00
- Read more
-
-
- Out of Stock
- Fargo 3 + 2 Chest of Drawers
- £650.00
- Read more
-






















Reviews
There are no reviews yet.