











Mid Sleeper Bed
£870.00
Our trendy Cubix mid sleeper cabin bed is raised not too high off the ground, just right for a younger child, and creates a perfect play den or somehere to put a useful chest of drawers – or both. The ladder can be assembled at either end of the bed, and the treads are wide; just perfect for smaller feet – so climbing up and down is a doddle. And the solid hardwood frame and guard rails means this bed is extra strong and stable, so it will last throughout the years. The durable paint finish is easy to clean and stands knocks and scrapes, so it’ll remain ship-shape for years to come.
SKU: BMSP003PWH
Categories: Beds and Bunks, Boys Beds, Children's Beds, Contemporary Bedrooms, Default Category, Hide BS, Kids beds for small rooms, Luxury children's beds, Mid Sleeper Cabin Beds, Modern beds for kids, Modern kids bedroom furniture, Scandinavian kids beds, Space saving kids beds, White mid sleeper beds
Tags: cabin bed, Cubix mid sleeper cabin bed, kids mid sleeper bed, midi bed, storage bed
Description
| What is included? | Raised Bed with solid wood slatted mattress base |
| What are the benefits? | Raised Bed, so creates extra space underneath for other items Solid wood slatted mattress base for strength Upright ladder can be positioned at either end of the bed Wide treads for tiny toes Kind-to-hands handles Durable, wipe-clean painted wood |
| What is it made from? | Solid Hardwoods and composite panels |
| What size is the mid sleeper bed? | L 196cm x W 106cm x H 118cm. |
| What size is the mattress? | Adult Single 190cm x 90cm (6’3″ x 3ft). Sold separately. |
| We recommend a High Bed Safety Mattress – maximum thickness 15cm. | |
| How easy is it to assemble? | Simple Self Assembly |
| Any Safety Standards? | Designed to meet BS EN 747 (2012) Finishes tested to BS EN 71 Part 1 (toxicity) |
Additional information
| Include in feed? | |
|---|---|
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Pocket Sprung Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
High Bed Open Coil Mattress
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Google Product Category | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Lozenge Mid Sleeper Bed
| Weight | 51 kg |
|---|---|
| Include in feed? | |
| Assembly Type | |
| Colour | |
| is a high sleeper |
Be the first to review “Mid Sleeper Bed” Cancel reply
Related products
-
- Out of Stock
- Classic Beech Bunk Bed with 2 Mattresses Offer
- £799.00
- Read more
-
-
- Out of Stock
- Fargo High Sleeper with Small Double Bed & Bookcase
- £2,375.00
- Read more
-
-
- Out of Stock
- Fargo High Sleeper with Sofa Bed, Bookcase & Storage Desk
- £1,940.00
- Read more
-





Reviews
There are no reviews yet.